plakat 2014 festiwal

Anna Zakrzewska i Gaspard Conde (Gwinea)

Anna ZakrzewskaAnna Zakrzewska - tancerka, instruktorka tańca, założycielka afrykańskiej szkoły tańca „Uanga”, prezes fundacji African Roots, organizatorka Festiwalu „Afro Revolution”. Z wykształcenia specjalistka ds. marketingu politycznego. Zanim założyła własną szkołę, realizowała się jako menadżer sprzedaży w zupełnie innych dziedzinach. Od 2010 roku profesjonalnie związana z promocją tańców afrykańskich w Polsce. Występuje na scenie, prowadzi zespół artystyczno-taneczny „Uanga”, uczy tańców afrykańskich i arabskich, opracowuje własne pomysły kursów tanecznych, odchodząc od schematu i łamiąc bariery kulturowe. Taniec i duch afro towarzyszyły jej od urodzenia.

Uczyła się i trenowała w zespole tańca nowoczesnego „Adena” w Opolu. W wieku 22 lat, dzięki nauce u rewelacyjnej instruktorki i w bardzo dobrej szkole „Rasha” w Krakowie, poznała taniec arabski. W 2007 roku wyjechała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tańce arabskie zaprowadziły ją dalej, w głąb Czarnego Kontynentu. Kiedy odkryła rytmy afro, jej przygoda z tańcem zmieniła się w profesję. W 2010 roku postanowiła porzucić dotychczasową pracę i zająć się wyłącznie tańcem. Założyła pierwszą w Polsce szkołę tańców afrykańskich „Uanga”. Rok później zorganizowała Festiwal - przegląd tańców afrykańskich, który każdego roku odbywa się z coraz to większym rozmachem.

W tańcu afro szkoliła się od 2007 roku, najpierw na studiach, tańcząc z kolegami w przerwach między zajęciami, następnie na wyjazdach w profesjonalnych szkołach w Portugalii, Francji i Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzi zajęcia zarówno w swojej szkole „Uanga”, jak i podczas wielu festiwali, m.in. na Festiwalu Afrykańskim w Krakowie i Warsaw Kizomba Festival. Wciąż uczy się od najlepszych i zgłębia kulturę tańca, jego transformacje i fuzje. Na swoich zajęciach nie tylko cierpliwie dzieli się swoim doświadczeniem, lecz także zaraża pasją, inspiruje, a przy tym nie boi się improwizacji, stawiając na indywidualną interpretację muzyki. Obecnie, wspólnie z pochodzącym z Gwinei Gaspardem Conde, realizuje projekty taneczne, włączając muzykę na żywo.

 

gaspard1Gaspard Conde - urodził się w Konakry, stolicy Gwinei. Był tam dyrektorem muzycznym Balletu Sourakhata, współtwórcą grupy Tourekounda.

Podczas pracy w Gwinei wyszkolił młodsze pokolenie kolejnych wspaniałych muzyków. Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata, m.in. z Francji, Belgii, Niemiec, USA, Japonii i również z Polski. W 2008 roku Gaspard przyjechał do Polski na zaproszenie Kuby Pogorzelskiego, który wcześniej odwiedził Conakry, by szkolić się u boku mistrza Conde. Przez 5 lat współpracował z firmą i grupą perkusyjną Strefa Rytmu, gdzie udzielał lekcji gry na bębnach, szkolił muzyków i członków zespołu. Zagrał niezliczoną ilość koncertów, opracowywał programy artystyczne, tworzył aranżacje, komponował dla zespołu, dzielił się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniem, z wielkim sukcesem zadziwiał polską widownię.

Był liderem zespołu West African Project. Podczas ich koncertów, Polacy mogli podziwiać przyjaciół Gasparda, z którymi pracował jeszcze w Gwinei – genialnych bębniarzy i widowiskowych tancerzy, m.in.Sekou Camarę (Ballet Sourakhata i Ballet Soleil d’Afrique), Younousa Syllę (Ballet Communal de Matam), Daouda Camarę (Ballet Sourakhata i Boka Juniors), Mohamed Sylla (Ballet Communal de Matam i Boka Juniors), Tanti Syllę (Les Ballets Africains), Fanta Yayo (Ballets Communal de Matam) i Diaka Camarę Bijou'a (Ballet Soleil d’Afrique).

Po 5 latach owocnej współpracy z Kubą Pogorzelskim, Gaspard Conde zdecydował się na niezależną pracę. Obecnie prowadzi własną szkołę gry na bębnach afrykańskich, opracowuje materiały szkoleniowe, prowadzi zespół muzyczny, koncertuje. Poprzez swoją muzykę przybliża Polakom tradycje i kulturę Gwinei. Ma obszerną wiedzę na temat rytmów i tradycji afrykańskich, którą dzieli się z uczniami. Jest najlepszym bębniarzem djembe i dundun w naszym kraju. Wyszkolił już wielu znanych polskich muzyków. Organizuje kulturoznawcze wyjazdy do Gwinei, szkolenia i staże dla artystów, tancerzy i muzyków.

 

Anna Zakrzewska i Gaspard Conde realizują wspólny projekt promocji muzyki i tańców afrykańskich poprzez organizowanie profesjonalnych warsztatów nauki gry na bębnach i nauki tańca afro tradycyjne. Ich autorski program łączenia różnych technik afro dance, zarówno tych tradycyjnych, jak i współczesnych, spotkał się z wielkim uznaniem na Międzynarodowym Festiwalu Kizomby w Warszawie, podczas Festiwalu "Afro Revolution". Obecnie pracują razem nad projektem Art Gibami Festival, na który zjadą się genialni artyści z profesjonalnych gwinejskich baletów.

Prowadzą: afro dance do muzyki na żywo.

Fot. archiwum własne

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Joomla Templates - by Joomlage.com