plakat 2014 festiwal

Marek Zajączkowski

Marek ZajączkowskiTancerz, choreograf i baletmistrz. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski oraz Ministra Kultury Kanady. Odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej”.
Uczęszczał do Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Naukę tańca pobierał m.in. u H. Chojnackiej, Z. Sidło, R. Kuźnicowej i G. Żdanowa. Już jako dziecko występował w przedstawieniach baletowych i operowych w warszawskim Teatrze Wielkim oraz w wielu programach telewizyjnych. Po ukończeniu szkoły pracował jako solista baletu w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Następnie, w 1982 roku, zaangażował się do baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie występował w licznych partiach solowych, m.in. w spektaklach baletowych w choreografiach Teresy Kujawy („Harnasie”, „Yerma”, „Goya”) i Johna Neumeiera („Miłość i ból, świat i marzenie”). Przed wyjazdem z kraju brał także udział w przedstawieniu „Śpiewnik domowy” Adama Hanuszkiewicza, partnerując primabalerinie Ewie Głowackiej.

W 1985 roku wyjechał do Kanady, gdzie współpracował na stałe z trzema zespołami: Les Ballets Jazz de Montréal, Ballet B.C. (tancerz i założyciel) oraz Le Ballet Eddy Toussaint de Montréal. Odbył liczne tournée, m.in. po Kanadzie, Japonii, Brazylii, USA, Australii i Europie.

W latach 1989-1994 pracował w zespole Johna Neumeiera – The Hamburg Ballet. Wziął udział w dwudziestu spektaklach baletowych w jego choreografii, m.in. w „Kopciuszku”, „Don Kichocie”, „Snu nocy letniej”, „Otellu”, „Peer Gyncie”, „Romeo i Julii”, „Święcie wiosny” i wielu innych, w tym prawie we wszystkich symfoniach Gustava Mahlera. W 1992 roku, wraz z zespołem hamburskim, występował na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu z Barbarą Hendricks (Requiem); odbywał z nim również liczne tournée zagraniczne, tańcząc na scenach m.in. Opery Paryskiej, Teatru Bolszoj w Moskwie, Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i w mediolańskiej La Scali. Po rozstaniu z Johnem Neumeierem rozpoczął pracę baletmistrzowską w Amsterdamie i, gościnnie, w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, gdzie przez jeden sezon pełnił funkcję asystenta Ewy Wycichowskiej. W latach 1997-1999 był zastępcą kierownika baletu Opery Krakowskiej, choreografem i baletmistrzem. Stworzył tam m.in. choreografię, kostiumy i światło do III suity orkiestrowej D-dur Jana Sebastiana Bacha.

zajaczkowski2

W szczecińskiej Operze na Zamku zrealizował choreografie do „Dziadka do orzechów”, „Clivii”, „Gasparone’a”, „Opowieści Hoffmanna”, „Halki” (także reżyseria) i „Hrabiny” oraz reżyserię, choreografię i scenografię do cyklu zatytułowanego „Królowie operetki”. Dla Opery Nova w Bydgoszczy, w której przez kilka lat (2005-2010) był kierownikiem baletu, stworzył choreografię do musicalu „Skrzypek na dachu” (2004) oraz do pięciu spektakli sylwestrowo-noworocznych. W kwietniu 2006 r. odbyły się na tej scenie premiery jego jednoaktowych baletów: „Trzy kolory” i „Chopin w Nohant”. Natomiast na inaugurację XIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego w 2007 roku przygotował premierę baletu Ludomira Różyckiego „Pan Twardowski” - przedstawienie to otrzymało nagrodę im. Jana Kiepury dla najlepszego spektaklu muzycznego, a Olga Marczak – tytuł najlepszej solistki-tancerki. Rok później Zajączkowski stworzył choreografię do opery baśniowej Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia”, w reżyserii Cezarego Domagały. W sezonie 2011/2012 pełnił funkcje dyrektora baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Marek Zajączkowski współpracuje obecnie z Państwową Szkołą Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie, w której przygotowuje choreografie dla uczniów klas dyplomowych. Jako tancerz współpracował z takimi artystami jak: John Neumeier, Eva von Gencsy, Eddy Toussaint, Brian MacDonald, Lynn Taylor-Corbett, Rael Lamb, Ulysse Dove, Vicente Nebrada, Howard Richard, Herb Wilson, Mauricio Wainrot, Daryl Gray i Pat Metheny.

Prowadzi: taniec klasyczny i choreografię jazzową.

Fot. archiwum własne

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Joomla Templates - by Joomlage.com