plakat 2014 festiwal

Rada Zivkovic

Rada ZivkovicAbsolwentka Szkoły Baletowej w Szczecinie i Heidelbergu (Niemcy). Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku sześciu lat. Uczyła się tańca klasycznego, ludowego i rytmiki. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała naukę u Aleksandry Romanowej w Heidelbergu, w szkole klasycznego tańca indyjskiego. Następnie uczyła się w Berlinie u Bhitiki Catarjee oraz u wielu wybitnych nauczycieli ze Śri Ram Bharatiya Kalakendra School Dance w New Delhi (Indie). Od piętnastu lat jest studentką guru Uma Sundaram w Chennai (Madras, Indie). Od wielu lat Rada (Mahavisnupriya devi dasi) prowadzi zajęcia klasycznego tańca indyjskiego w całej Europie. Uczyła w szkołach tańca w Szwecji, we Włoszech i w Niemczech; prowadziła liczne warsztaty w Polsce, Belgii, Serbii i Czarnogórze.

Obecnie Rada prowadzi zajęcia m.in. w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach, gdzie wykłada taniec etniczny, w ramach którego uczy także tańca klasycznego. Prowadzi również zajęcia z tańca brzucha w Szkole Tańca Kimama. Jest założycielką Studia Tańca Orientalnego w Szczecinie i poznańskiego zespołu bollywood „Mere Dil” i „Natya Project”. 

Występowała już prawie w całej Europie i w Indiach. Jest często zapraszana przez ambasadorów Indii do prezentowania tańca z okazji różnych świąt i uroczystości (np. z okazji Święta Diwali czy Janmashtami). Klasyczny taniec Bharata Natyam nierzadko prezentuje w programach otwartych związanych z tematyką i kulturą Indii. Występuje na festiwalach cygańskich, gdzie tańcem hinduskim dowodzi, że Indie są kolebką cygańszczyzny.

Przez trzy miesiące dała ponad pięćdziesiąt występów w belgijskim zamku w okolicach Liège. Prezentowała swój taniec również z okazji Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu, gdzie wielokrotnie tańczyła na scenie podczas pokazu „Mistrzowie Prezentują”, oraz na scenach amfiteatru w Lądku Zdroju, w trakcie Lądeckiego Lata Baletowego. W 2007 roku, w czasie tournée z Jayapataka Swami w południowych Indiach, wystąpiła w wielu programach kulturalnych, prezentując klasyczny taniec w takich słynnych miejscach jak: Tirupati, Chennai, Trivandrum, Mangalore. Dużym przeżyciem był dla niej występ dla ponadtysięcznego audytorium, zorganizowany w bardzo starej, tradycyjnej, udostępnionej tylko Hindusom świątyni Menaksi w Madurai.

Oprócz klasycznej formy tańca indyjskiego, Rada specjalizuje się również w filmowej odmianie tańca indyjskiego (movie dance - Bollywood) oraz Punjabi dance - Bhangra. W Indiach tańczyła dla wytwórni Kollywood (wytwórnia filmów w Chennai), Saligramam i Prasad Studio.

Prowadzi: Bollydance i taniec cygański.

Fot. archiwum własne

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Joomla Templates - by Joomlage.com